Kéž bychom tak měli chvíli krizi v samotné krizovitosti. Kdyby tak krize samotné měly krizi – to znamená, že by na chvíli ustaly a my se mohli nadechnout.

Zatím to vypadá na pravý opak. Místo krizi krizí můžeme zažít kulminaci krizí. Možná přestanou dodržovat svá pravidla a přestanou chodit jedna za druhou a přijdou spolu. Koneckonců ve struktuře reality není žádná pojistka ani záruka proti tomu, aby v době finanční krize (2008/9) neproběhla zároveň další vlna pandemie a zároveň vlna běženecká a zároveň nepokračovala krvavá válka a ta nevyvolala po světě další migrační krizi, proti které byl rok 2015 jen pouhou ochutnávkou. Zároveň nad námi neustále visí Damoklův meč neustále se prohlubující krize ekologické. Navíc zažíváme prudký nárůst inflace, zejména v cenách energií a obilí.

Paradoxně náš optimismus může plnohodnotně pramenit právě z toho, že realita dopadne lépe než tento černý scénář, se kterým je lépe – již z hlediska onoho kvalitnějšího a hlubšího optimismu – počítat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.