Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

ačkoliv už dávno nejsem dítětem, pořád si ještě umím vybavit pocit euforie a volnosti, když jsem s vysvědčením v ruce vyběhla ze školní třídy. I když už v menší intenzitě, vrací se mi na konci června každý rok. Stejně jako touha „zvednout na chvíli kotvy“, odstřihnout se od všech technologií a na pár dnů zkrátka úplně vypnout, vyčistit si hlavu.

Léto je obdobím velkých plánů, nadějí i putováním za doposud nepoznaným. Ať už se hnete kamkoliv, čeká na vás nějaký zážitek. Proto mi vždycky vrtalo hlavou, jak je možné, že se před Vánoci vždycky najde v práci někdo, kdo za celý rok vůbec žádnou dovolenou neměl.

Dovolená nejen v Česku

Stáhněte si přílohu v PDF

Je ale pravda, že i já jsem spoustu prázdninových možností promarnila, nevyužila naplno. Pořád jsem se ohlížela na to, že tomu se nechce tohle a onomu zase toto. Proto jsem ze svých letních plánů někdy dost slevila. A ve výsledku byla naštvaná na sebe a na celý svět. Časem mi došlo, že svět je v tom nevinně. Zatímco já si za své frustrace můžu sama. Chyběla mi odvaha. Odvaha být sama za sebe, za nikoho se neschovávat. Pochopila jsem, že nikde není psáno, že si cestovatelské sny musím plnit minimálně ve dvou. Stejně jako beze zbytku neplatí, že plnohodnotná a vzrušující dovolená může být pouze ta, která vám odsaje desetitisíce z konta a trmácíte se kvůli ní přes půlku světa. Kdo totiž ví, kde dobrodružství hledat, najde ho i za humny.

Nakonec není ani tak těžké potkat spřízněné duše pro společné putování. Protože třeba na Facebooku existuje hned několik skupin na spolucestování, kde se můžete domluvit s lidmi podobného ražení. A pak už vyrazit, kamkoliv vás srdce táhne. Inspirací vám může být třeba náš magazín, v němž najdou zajímavé tipy na výlety a cesty milovníci adrenalinu i ti, kdo si raději vychutnají kávu třeba na lázeňské promenádě, případně s oblibou chytají bronz u vody.

Ať tak či tak, míru prožité radosti si můžete naordinovat jen vy sami. Proto si užijte léto po svém. Přeji mnoho nezapomenutelných cest i okamžiků.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Dovolená nejen v Česku.