Oba patřili na gymnáziu k premiantům, nejlepší z nejlepších. Jenže na medicíně šlo jejich privilegované postavení rychle pryč. Martina zvládla celé čtyři roky studia. Zlom přišel v pátém ročníku, podepsal se na ní dlouhodobý tlak, únava a rozházený životní rytmus. Nejdřív přišly deprese, pak i pokus o sebevraždu, z medicíny odešla. Pavel se zapřel a medicínu dodělal – pod prášky a s psychiatrem za zády.

Pavel a Martina nejsou rozhodně sami, před časem portál Po medině zveřejnil průzkum, podle kterého extrémní stres zažívá přes 70 procent mediků a skoro 30 procent jej redukuje alkoholem nebo prášky. Nekonečné množství učiva, špatná organizace, zbytečný stres od vyučujících i nadměrné očekávání od okolí i sebe samých, to jsou podle průzkumu aspekty, jež studentům nejčastěji způsobují psychické potíže.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se