Do středečního rána byl Petr Hlubuček vlivnou postavou pražské komunální politiky. Coby náměstek primátora měl na starost městskou infrastrukturu, životní prostředí a bezpečnost a řešil stamilionové zakázky. Zároveň šéfoval hnutí STAN v metropoli a seděl v dozorčí radě největší městské společnosti v Česku – pražského dopravního podniku. Nyní je jedním z 11 obviněných v souvislosti s hospodařením právě v dopravním podniku.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve středu ráno zasahovali na pražském magistrátu, dopravním podniku a Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Hlubučka a dalších 10 osob obvinili z účasti na organizované zločinecké skupině a z korupce.

Obvinění by se podle informací HN měla týkat IT zakázek. Zároveň si měl Hlubuček podle Deníku N říct o úplatek v souvislosti s rekonstrukcí okolí nádraží v pražských Holešovicích. Ta měla zahrnovat opravu severního vestibulu stanice metra a výstavbu kancelářských a bytových domů v okolí. Společnosti Nové Holešovice Development si měl říct o pět milionů korun, což její zástupce odmítl. Jako prostředníka podle vyšetřovatelů použil někdejšího ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, informoval Deník N.

Obvinění se týká i drog

Právě kvůli podezření z korupce v souvislosti s proměnou holešovického nádraží podával před nedávnem trestní oznámení náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). „Týkalo se stejné skupiny lidí, která je předmětem zásahu. Udělal jsem tak maximum a nyní je zbytek na práci policie,“ řekl Scheinherr, který je také předsedou dozorčí rady DPP.

Vyšetřovatelé byli ve středu mimo jiné v kancelářích několika čelních představitelů dopravního podniku. Obvinili člena jeho představenstva a ekonomického ředitele Matěje Augustína. Mluvčí společnosti odmítl jména obviněných blíže komentovat.

Podle informací HN měla policie prohledávat kanceláře i dalších členů představenstva – Jiřího Špičky a Jana Šurovského. Kvůli těmto třem jménům ve středu večer jednala dozorčí rada společnosti, která volí a odvolává členy představenstva. Odvolat se podle Scheinherra rozhodla zatím jen Augustína. „U ostatních členů představenstva čekáme na výsledky jejich výslechů a oficiální vyjádření Policie České republiky,“ uvedl náměstek. Potvrdil také, že dozorčí rada přijala rezignaci členů Hlubučka a Michala Zdeňka.

Vyšetřování se má týkat i podnikatele Michala Redla, jenž čelí také podezření z nedovoleného nakládání s drogami. Redl byl v minulosti stíhán v kauzách spojených s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem. Jak před pěti lety informoval Radiožurnál, Redl byl na přední členy hnutí STAN napojený už delší dobu. Měli s ním v zákulisí konzultovat stranickou i personální politiku.

Důvodem, proč policie zasahovala i v kancelářích VZP, by měly být IT zakázky pro pojišťovnu. S nimi je podle informací HN spojený lobbista a podnikatel Pavel Dovhomilja, který se v oblasti IT pohybuje. Dovhomilja byl podle informací serveru Seznam Zprávy už dříve s Hlubučkem v kontaktu.

V roce 2016 lobbistu přistihl Radiožurnál při tajných schůzkách s někdejším právníkem podnikatele Iva Rittiga, s nímž řešil zakázky dopravního podniku hlavního města. HN se ho pokusily kontaktovat, není ale dostupný. Podle serveru Lidovky.cz se policie zajímala i o náměstka ředitele pro informatiku VZP Tomáše Knížka.

Volání po politickém konci

Kvůli událostem ve středu večer jednalo celorepublikové vedení hnutí STAN i jeho pražská organizace. Předsednictvo na jednání rozhodlo o pozastavení Hlubučkova členství ve STAN. Informaci HN potvrdil člen předsednictva hnutí Lukáš Vlček. Kromě toho vedení Hlubučka také vyzvalo, aby odstoupil z funkce náměstka pražského primátora a všech dalších funkcí, v nichž reprezentuje hnutí STAN.

Tak se stalo ve čtvrtek ráno, kdy Hlubuček oznámil, že se rozhodl rezignovat na funkci náměstka primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Hlubučka k rezignaci už dříve v reakci na obvinění vyzval primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kdo by dlouholetého starostu pražských Lysolají mohl ve vedení města nahradit, není zatím jasné.

„Pokud se to prokáže, musíme se k tomu nějak postavit. Je to věc, která je neprůchozí v každé demokratické straně,“ uvedl ještě před jednáním předsednictva STAN Vlček.

Středeční zásah policie není první kauza, které STAN v poslední době čelí. Na konci března musel na funkci místopředsedy hnutí rezignovat europoslanec a advokát Stanislav Polčák. Reagoval tak na kritiku o své odměně za to, že prosadil zákon, podle něhož měly být odškodněny obce v okolí vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích.

Těsně po loňských poslaneckých volbách musel svůj mandát opustit i další místopředseda hnutí Jan Farský. Bylo to po zjištění, že do sněmovny kandidoval i přesto, že měl v plánu odejít na studijní pobyt do Spojených států.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist