Nový ministr školství by měl nastoupit už příští týden a bude se muset v resortu rychle zorientovat. Má totiž před sebou pět velkých úkolů. Musí se vypořádat s největší změnou ohledně toho, co se má ve školách učit, za poslední dvě desetiletí, nastavit novou podobu maturitních a jednotných přijímacích zkoušek, sestavit rozpočet a najít nové vedení Cermatu. Nejakutnější problém ale je, jak začlenit bezmála 130 tisíc ukrajinských dětí do českých škol.

Nabídku STAN na nového šéfa resortu už odmítl senátor a někdejší kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, a ve středu také favorit na uvolněný post – poslanec Viktor Vojtko. Podle informací HN vybírají Starostové nyní mezi dalšími nejméně třemi jmény. Dva jsou poslanci za STAN, třetí je bývalý náměstek a exministr Robert Plaga. Gazdík končí ke 30. červnu a do té doby chce stihnout dořešit ještě dvě důležité agendy.

„Je to lex Ukrajina 2 a začlenění ukrajinských dětí do českých škol, pak také vypořádání připomínek zákona o pedagogických pracovnících, v pátek jsme uzavřeli připomínky odborů a chci ještě předat zákon na vládu. Pak chci být ještě nějakou dobu nápomocen svému nástupci,“ řekl pro HN odstupující ministr Gazdík.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se