Současná podoba státní maturity nerozlišuje, jestli žák chodí na gymnázium, odbornou školu, učiliště nebo třeba lyceum. Pro všechny je zkouška totožná, ač se po gymnazistovi chtějí jiné znalosti než po učni na oboru s maturitou.

Ve výsledku jsou to nejčastěji právě studenti odborných škol s maturitou, kteří závěrečnou zkoušku neudělají. V testu z češtiny na jaře neuspělo jen 2,2 procenta gymnazistů, na středních odborných učilištích jde o desetinásobek. Podle dat Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) v letech 2011 až 2014 zhruba 4300 studentů nesložilo závěrečnou zkoušku na střední škole ani napotřetí.

Změnu maturit má ministr školství Petr Gazdík (STAN) za jednu z priorit. Think-tank Univerzity Karlovy Vzdělávání 21 ve čtvrtek představil návrh, podle kterého by měla mít závěrečná zkouška dvě úrovně – státní jako podmínku pro pokračování na vysokou školu a profesní bez státní části, která by byla lehčí.

V pilotním projektu se testuje také absolventská práce pro studenty odborných škol. Nahrazuje profilovou část maturity, kterou si školy vypracovávají podle zaměření. V tříleté pilotáži je i Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola Frýdek-Místek.

Podle ředitele Martina Tobiáše je takový typ zkoušky smysluplnější než losování z maturitních otázek. „Taková práce totiž prověřuje komplexní znalosti studentů a propojuje se tím více předmětů najednou,“ řekl HN Tobiáš.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.