Když na začátku letošního roku přebírala vláda Petra Fialy (ODS) moc, za svůj hlavní cíl označila dát do pořádku veřejné finance. Ty byly v předchozích dvou letech zatíženy rekordními rozpočtovými schodky. „Chceme stát, který nežije na dluh,“ stojí v programovém prohlášení vlády z letošního ledna. Vzhledem k válce na Ukrajině, extrémně drahým energiím a nejvyšší inflaci za posledních 30 let se citovaná věta po necelém půlroce jeví jako nesplnitelný slib. 

Opatrně se proto začínají objevovat hlasy, že bez růstu daní se krocení dluhu neobejde. „Se zvyšováním daní by se nemělo čekat. Členové vlády jsou tomu otevřenější více, než jsme si mysleli,“ uvedl pro HN jeden z odborníků Národní ekonomické rady vlády (NERV), který si nepřál být jmenován. Poradní orgán vlády je složen z celkem 19 ekonomů, sociologů či zástupců byznysu a poprvé se sešel minulý týden v úterý.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se