17 : 13. Nejde o výsledek sportovního klání, ale o porovnání meziroční inflace Česka se Slovenskem. Ano, svého východního souseda převyšujeme o čtyři procentní body. Navrch jsme přitom měli také v roce 2020 a náš tehdejší předstih zůstal bez vyrovnání.

Zdánlivě paradoxně se nůžky stále rozevírají, přestože je to již přes rok, co začala ČNB tahat za záchrannou ekonomickou brzdu, zatímco Evropská centrální banka měla první kontakt s brzdovým pedálem teprve minulý týden. Pomiňme menšinové názory, že ČNB svou politikou k inflaci naopak přispívá. Proč tedy vítězíme nad Slovenskem v disciplíně, kde vítězství nelze označit jinak než jako Pyrrhovo?

Slováci mají euro, může nás napadnout. Skutečně, s eurem inflační rozdíl mezi oběma zeměmi zčásti souvisí. První rok pandemie oslabovala koruna proti euru meziročně až o čtyři procenta, což zdražilo dovoz do Česka. Kurzové vlivy ale nevysvětlují, proč česká inflace neklesla pod slovenskou poté, co koruna své ztráty smazala, ani proč ceny rostou rychleji letos.

Svou roli v inflačním předstihu Česka hrají regulace. Hlavní postavou příběhu, vysvětlující přes třetinu záhady, jsou ceny energií. Ty se do české inflace promítají rychleji a Slovensko nás bude muset dohánět. Vliv regulací lze připsat i rychleji rostoucím cenám u tabáku a stoupajícím nákladům na zdraví. Zbytek příběhu má ale jiné hrdiny.

Po energiích nejdůležitější rozdíl vykazují ceny odívání a obuvi, které za tři roky poskočily relativně vůči Slovensku o pětinu. Značné odlišnosti v míře zdražování dále najdeme u stravování, ubytování a rekreací. To nutně vyplývá z větší shovívavosti vůči cenovým výstřelkům obchodníků u českého spotřebitele, uspokojeného snad někdejšími Babišovými dárečky, snad větší jistotou zaměstnání.

Ve hře ale zůstává ještě jeden faktor, který nás vrací ke zmíněnému euru. V době značné ekonomické nejistoty je přirozenou obranou českých podnikatelů zapojit do cenotvorby rizikovou přirážku pro případ nestability koruny. Tu Slováci již delší dobu řešit nemusí. Koruna je tak v českém inflačním příběhu záporným hrdinou.