Bývalý finský premiér Alexander Stubb popsal fungování Evropské unie skvěle – když přijde krize, následuje chaos a po něm neoptimální řešení. Přesně tak se státy EU zachovaly i nyní, tváří v tvář reálné možnosti, že jim Rusko vypne dodávky zemního plynu. Nejprve následoval několikadenní chaos, kdy se mezi sebou jednotlivé země veřejně hádaly. Ale rychle našly neoptimální řešení, a to z velké části díky Česku, které teď unii předsedá.

Že slovo „díky“ není namístě? Právě naopak! Ano, dohoda o tom, jak v případě výpadku ruských dodávek omezit napříč Evropou spotřebu, rozhodně není ta nejlepší možná. Je to kompromis, který bude, pokud skutečně dojde na krizi, vyhovující jen částečně. Ale i takový kompromis je mnohem lepší než nedohoda, tedy chaos. Kdo by vždy a za všech okolností požadoval nalézání jen a pouze dokonalých řešení, choval by se jako nenapravitelný snílek. Ale politika, zejména ta ruská, má do idealistického snění opravdu daleko.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.