V Angole našli růžový diamant o hmotnosti 170 karátů, což odpovídá 34 gramům. Jde o největší drahokam tohoto druhu, jaký se vytěžil za posledních 300 let, uvedla agentura AP. Kámen dostal název Lulo Rose, a to podle dolu, kde byl vytěžen, oznámila australská společnost Lucapa Diamond Company, která důl vlastní.

Společnost uvedla, že diamant bude prodán v mezinárodním tendru a očekává, že to bude za „oslnivou cenu“. Prodej bude mít na starosti angolská společnost Sodiam, která se na obchod s drahokamy specializuje.

Aby diamant získal svou skutečnou hodnotu, bude ho muset kupec vybrousit a vyleštit, což je proces, při kterém kámen může ztratit zhruba polovinu své hmotnosti, napsala agentura AFP.

Opracované růžové diamanty se pak prodávají za rekordní ceny. Diamant Pink Star o váze 59,6 karátu byl v roce 2017 vydražen v Hongkongu za 71,2 milionu dolarů. To je dodnes rekordní cena, za kterou byl kdy nějaký diamant prodán v aukci. Jeho broušení a leštění zabraly dva roky. Surový kámen o váze 132,5 karátu byl nalezen v dole firmy De Beers v Jižní Africe v roce 1999 a jeho původní jméno bylo Steinmetz Pink.

Nově nalezený růžový diamant je sice velký, ale našly se už čiré diamanty o mnohem vyšší hmotnosti. Největším z nich je bezbarvý diamant Cullinan, pocházející z Jihoafrické republiky. Vytěžen byl v roce 1905 a vážil 3106 karátů. Britský král Eduard VII., který ho získal, ho nechal rozdělit na několik kusů a vybrousit. Největší část – Cullinan I – vážila 530,4 karátu a byla vsazena do panovnického žezla. Druhá část – Cullinan II – je v britské královské koruně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist