Počet ruských Židů, kteří se od začátku války na Ukrajině přestěhovali do Izraele, trhá rekordy. A Kreml teď vyhrožuje, že nechá uzavřít ruskou pobočku Židovské agentury, která pomáhá emigraci organizovat. Důstojníci ruských tajných služeb už dokonce začali vstupovat do telefonických hovorů pracovníků agentury a jejich klientů a varovat je, že se dopouštějí trestného činu.

„Věděl jsem, že mám židovské předky, a kdyby na to přišlo, mohu odjet do Izraele. Ale nechtěl jsem se učit nový jazyk, měl jsem v Moskvě dobrou práci. Jenže po zahájení války se ve mně něco zlomilo a já jsem pochopil, že už v Rusku nemůžu zůstat,“ řekl HN finanční manažer Max, který od konce června žije na předměstí Tel Avivu.

Se získáním všech potřebných dokumentů pro jeho rodinu mu pomáhala právě i Židovská agentura, známá také pod hebrejským jménem Sochnut. A počet podobných žadatelů se podle jejích pracovníků v posledních týdnech zdvojnásobil. Od konce února, kdy začal ruský vpád na Ukrajinu, se do Izraele přestěhovalo více než 20 tisíc ruských občanů a 16 tisíc Ukrajinců. Podle údajů kanceláře izraelského premiéra podalo dalších 35 tisíc Rusů žádost a čeká na její vyřízení. „Každý den dostáváme tisícovku nových žádostí z Ruska,“ cituje The Jerusalem Post jednoho z pracovníků agentury.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.