Počet ruských Židů, kteří se od začátku války na Ukrajině přestěhovali do Izraele, trhá rekordy. A Kreml teď vyhrožuje, že nechá uzavřít ruskou pobočku Židovské agentury, která pomáhá emigraci organizovat. Důstojníci ruských tajných služeb už dokonce začali vstupovat do telefonických hovorů pracovníků agentury a jejich klientů a varovat je, že se dopouštějí trestného činu.

„Věděl jsem, že mám židovské předky, a kdyby na to přišlo, mohu odjet do Izraele. Ale nechtěl jsem se učit nový jazyk, měl jsem v Moskvě dobrou práci. Jenže po zahájení války se ve mně něco zlomilo a já jsem pochopil, že už v Rusku nemůžu zůstat,“ řekl HN finanční manažer Max, který od konce června žije na předměstí Tel Avivu.

Se získáním všech potřebných dokumentů pro jeho rodinu mu pomáhala právě i Židovská agentura, známá také pod hebrejským jménem Sochnut. A počet podobných žadatelů se podle jejích pracovníků v posledních týdnech zdvojnásobil. Od konce února, kdy začal ruský vpád na Ukrajinu, se do Izraele přestěhovalo více než 20 tisíc ruských občanů a 16 tisíc Ukrajinců. Podle údajů kanceláře izraelského premiéra podalo dalších 35 tisíc Rusů žádost a čeká na její vyřízení. „Každý den dostáváme tisícovku nových žádostí z Ruska,“ cituje The Jerusalem Post jednoho z pracovníků agentury.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se