Počet ruských Židů, kteří se od začátku války na Ukrajině přestěhovali do Izraele, trhá rekordy. A Kreml teď vyhrožuje, že nechá uzavřít ruskou pobočku Židovské agentury, která pomáhá emigraci organizovat. Důstojníci ruských tajných služeb už dokonce začali vstupovat do telefonických hovorů pracovníků agentury a jejich klientů a varovat je, že se dopouštějí trestného činu.

„Věděl jsem, že mám židovské předky, a kdyby na to přišlo, mohu odjet do Izraele. Ale nechtěl jsem se učit nový jazyk, měl jsem v Moskvě dobrou práci. Jenže po zahájení války se ve mně něco zlomilo a já jsem pochopil, že už v Rusku nemůžu zůstat,“ řekl HN finanční manažer Max, který od konce června žije na předměstí Tel Avivu.

Se získáním všech potřebných dokumentů pro jeho rodinu mu pomáhala právě i Židovská agentura, známá také pod hebrejským jménem Sochnut. A počet podobných žadatelů se podle jejích pracovníků v posledních týdnech zdvojnásobil. Od konce února, kdy začal ruský vpád na Ukrajinu, se do Izraele přestěhovalo více než 20 tisíc ruských občanů a 16 tisíc Ukrajinců. Podle údajů kanceláře izraelského premiéra podalo dalších 35 tisíc Rusů žádost a čeká na její vyřízení. „Každý den dostáváme tisícovku nových žádostí z Ruska,“ cituje The Jerusalem Post jednoho z pracovníků agentury.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.