Velkým centrálním bankám v čele s americkým Fedem došla trpělivost s vysokou inflací a zvyšují úrokové sazby tempem nevídaným za mnoho dekád. Fed o dva procentní body za tři měsíce a ECB ukončila experiment se zápornými sazbami jedním vrzem o půl procenta. Rychle zvyšuje sazby také Kanada, Austrálie, Británie, a dokonce i Švýcarsko.

Když se loni na podzim Na Příkopě lekli zrychlující inflace a začali rychle zvyšovat úroky, tvrdá kritika přišla nejenom od tehdejšího premiéra, ale také od akademických ekonomů a dvou členů bankovní rady. Ti poukazovali na příklad velkých centrálních bank, které nepanikaří, analyzují a čekají. Argumentem Fedu, stejně jako domácích holubic, bylo, že nákladovou inflaci vyšší úrokové sazby nezastaví a že ty jsou kontraproduktivní kvůli dopadu na investice. Nákladová inflace se prý sama „požere“, protože vysoké ceny zpomalí poptávku, pak celou ekonomiku a nakonec i samotnou inflaci. Až ceny komodit zase klesnou, bude po inflaci.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.