Velkým centrálním bankám v čele s americkým Fedem došla trpělivost s vysokou inflací a zvyšují úrokové sazby tempem nevídaným za mnoho dekád. Fed o dva procentní body za tři měsíce a ECB ukončila experiment se zápornými sazbami jedním vrzem o půl procenta. Rychle zvyšuje sazby také Kanada, Austrálie, Británie, a dokonce i Švýcarsko.

Když se loni na podzim Na Příkopě lekli zrychlující inflace a začali rychle zvyšovat úroky, tvrdá kritika přišla nejenom od tehdejšího premiéra, ale také od akademických ekonomů a dvou členů bankovní rady. Ti poukazovali na příklad velkých centrálních bank, které nepanikaří, analyzují a čekají. Argumentem Fedu, stejně jako domácích holubic, bylo, že nákladovou inflaci vyšší úrokové sazby nezastaví a že ty jsou kontraproduktivní kvůli dopadu na investice. Nákladová inflace se prý sama „požere“, protože vysoké ceny zpomalí poptávku, pak celou ekonomiku a nakonec i samotnou inflaci. Až ceny komodit zase klesnou, bude po inflaci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se