Stavební bytové družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-System, musí zaplatit konkurznímu správci zhruba milion korun jako nájemné za pozemky pod řadovými domy v Horoměřicích u Prahy. Uvedla to v úterý Česká televize, podle které středočeský krajský soud pravomocně potvrdil předchozí rozhodnutí Okresního soudu Praha-západ. Družstvo se proti rozhodnutí soudu odvolá k soudu vyšší instance, řekl předseda družstva Martin Junek.

Nájemné, které bude muset družstvo zaplatit, je za pozemky pod řadovými domy, které byly v minulosti vyňaty z konkurzu H-Systemu. Podle družstva pozemky Svatopluk nevyužíval a správce se navíc nestaral o jejich údržbu.

„Určitě se budeme dovolávat k Nejvyššímu soudu, cítíme se velmi poškozeni, protože došlo k potrestání lidí, kteří byli činorodí. Celých dvacet let nám správci neumožnili pozemky odkoupit, i když jsou to naše domy, které se nám podařilo vyjmout z konkurzní podstaty, a nyní jsme za to potrestáni,“ řekl Junek. V případě neúspěchu u Nejvyššího soudu je družstvo připraveno na další odvolání. „Případně půjdeme až k Ústavnímu soudu,“ doplnil.

Konkurzní správce Josef Monsport žaluje družstvo ještě o dalších 21 milionů s úroky, a to za pronájem za samotné byty, které si jejich uživatelé definitivně odkoupili z konkurzu. Soud mu v březnu nepravomocně přiznal částku 18,2 milionu s úroky, družstvo se ale proti verdiktu odvolalo. Obě žaloby označilo za „hyenismus“.

Na sliby zakladatele H-Systemu Petra Smetky o dostupném bydlení v okolí Prahy „skočilo“ v polovině 90. let více než tisíc lidí. V roce 1997 se sen rozplynul a klienti, kteří dali až milionové zálohy, řešili co dál.

Menší část z nich se po dohodě se Smetkou a tehdejším konkurzním správcem Karlem Kudláčkem rozhodla ve stavbě pokračovat. Založili Stavební bytové družstvo Svatopluk, jež se zakladatelem H-Systemu uzavřelo smlouvy o pronájmu rozestavěných domů. Jenže uvedenou smlouvu neodsouhlasil konkurzní soud a nový správce Monsport ji označil za neplatnou. Především proto, že zvýhodňovala část věřitelů na úkor ostatních.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist