Inflace v červenci překonala další metu. Tentokrát hranici 17 % a prozatím se usadila na 17,5 %. Jednou z mála dobrých zpráv je, že přírůstky mezi měsíci polevují a třetí měsíc v řadě nezrychlují. Tím ale výčet dobrých zpráv končí. I kdyby meziměsíční přírůstky v následujících měsících výrazně zpomalily, dvacetiprocentní inflaci to nejspíš nezabrání. Inflace si při těchto tempech žije vlastním životem i tempem. Dvě ze tří položek našeho spotřebního koše podražily o více než 10 %. A v Česku, více než kde jinde, podražují služby, oblečení, rekreace a kultura.

Máme si začít zvykat na „nový normál“? Na dvoucifernou inflaci? Na třistamiliardové schodky ve státní kase?! A máme vůbec jinou možnost? Ano, máme. Za inflací (i podle analýz odborného aparátu České národní banky) nestojí jen válka, energetické šoky či dovážená inflace. Odložená spotřeba a stále ještě dost vysoká chuť lidí utrácet nechávají inflaci až moc velký prostor. S prudkým poklesem důvěry domácností a s dalším růstem každodenních výdajů se prostor pro rozpínání inflace zúží. Také „hlasování peněženkami“, tj. nekupuji doslova za každou cenu, pomůže umravnit živelný růst cen.

Pokud to s bojem proti inflaci myslíme vážně, potřebujeme snižovat i schodky veřejných financí. Rozpočtová „party“ během covidu i po něm se na pádivé inflaci podílí podle našich výpočtů vycházejících ze studie sanfranciského Fedu až z jedné čtvrtiny (dvěma procentními body na 8,6% jádrové inflaci na konci loňského roku)! Živíme stát, na který ekonomika nedokáže vydělat. Problém je především ve struktuře rozpočtu. Nůžky mezi příjmy a výdaji se za posledních 18 let rozevřely do extrémní šířky. Stát si půjčuje nejen na investice, ale i na část běžných výdajů. Přitom s rozpočtovou konsolidací je to (nejen u nás) jak s proslulými telenovelami – na pokračování. Bohužel.

Konsolidace současných vysokých schodků se neobjede bez podpory příjmové strany rozpočtů a bez úspor ve výdajích, které se nevyhnou ani doposud povinným a kvazipovinným výdajům státu. A současný plán vlády snižovat schodky o 0,5 procentního bodu ročně nezabrání do dvou let zdvojnásobení našeho veřejného dluhu a 2,5znásobení splátek dluhu do roku 2025.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist