Malou skupinku dětí pohlídá sousedka u sebe doma a stát jí za to zaplatí. O jednoduchém modelu, který funguje v mnoha evropských zemích a může pomoci s nedostatkem jeslí, mluví čeští politici už skoro 15 let. Jeho zavedení ale vždy narazilo na byrokratickou překážku. Teď ovšem vládní koalice tvrdí, že největší brzdy odstranila a do konce roku bude na stole úprava zákona, která sousedskou službu umožní od příštího roku. Vyřešit se musí už jen to, kolik přesně stát za hlídání jednoho dítěte zaplatí.

Změna zákona narážela dříve třeba na nedostatek záchodů či chybějící samostatnou šatnu. Případně na to, aby vhodnost bytu, kam rodiče mohou na pár hodin dát děti na hlídání, ověřili hygienici. A jelikož jeslí je málo a jsou plné, je hlídání těch nejmenších v Česku problematické. Společně se Slováky jsou Češi v dostupnosti hlídání dětí do tří let nejhorší v Evropské unii. Do jeslí či podobných zařízení se podívá jen pět procent z nich.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.