Po loňských sněmovních volbách se o něm mluvilo jako o kandidátovi na ministra životního prostředí. Post ale odmítl. Místo toho se chce nyní stát lídr koalice KDU-ČSL a STAN Petr Hladík primátorem Brna. Současný náměstek primátorky v rozhovoru pro HN popisuje, že červnové odmítnutí jím navrženého územního plánu byla chyba, kvůli které se odkládá stavba tisíců bytů. Zároveň vysvětluje, proč neudělal koalici s ODS a TOP 09 podle celostátního vzoru, ale s hnutím STAN, které v Praze řeší korupční kauzu.

HN: Brno se rozhodlo vyřešit energetickou krizi vlastní cestou – v červnu vedení města představilo horkovod přímo z Dukovan, jehož vznik ale potrvá zhruba deset let a bude stát desítky miliard. Nebylo by efektivnější využít třeba obnovitelné zdroje energie, které jsou levnější a rychlejší?

Jde o trochu rozdílné situace. Horkovod z Dukovan je projekt starý asi 40 let, periodicky se někdy obnoví, pak to zase usne. I kdyby se začalo příští rok stavět, nejdřív se dostaví v roku 2030. Samozřejmě obnovitelné zdroje energie jako fotovoltaika nebo tepelná čerpadla jsou mnohem rychlejší. Dobrým způsobem vytváření energie a tepla je taky spalování. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se