Zrušte výjimku pro teplárny, kterou dostaly kvůli hrozbě nedostatku ruského plynu a díky níž mohou pálit o rok déle uhlí a jiná fosilní paliva bez ohledu na přísné limity CO2. Takový požadavek je cílem žaloby, kterou podal v minulých dnech u Městského soudu v Praze advokát David Záhumenský. Žalobu mají HN k dispozici. 

Výjimku získaly teplárny vyhláškou ministerstva průmyslu a obchodu o předcházení stavu nouze v teplárenství letos v srpnu. Podle Záhumenského, který proslul podáváním žalob i na opatření státu v době covidové pandemie, je tento předpis nebezpečný. Teplárny totiž povolením vypouštět větší množství emisí budou více poškozovat klima – a kvůli tomu budou umírat lidé. Záhumenský v žalobě poukazuje na to, že ministerstvo si před přijetím vyhlášky neudělalo „cost benefit“ analýzu, tedy nezjistilo, za jakou cenu má přinést lidem výhody.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se