Pokud tuto hru zahrajeme dobře, Evropa má recept na lepší svět. Pokud se lidstvu podaří projít několika úzkými hrdly, máme před sebou zářnou budoucnost. Evropská forma kapitalismu, její nerozvírající se nůžky chudoby a způsob vycházení mezi národy (EU), její důraz na lidská práva a ochranu přírody se mohou stát náčrtem toho, jak by mohl v budoucnu vypadat svět.

Pokud se rozhlédnete po světě, země, které skutečně mohou být vzorem nejen pro Evropu, ale jsou vzorem i pro ostatní státy, jsou nordické země, Irsko, Švýcarsko. Tyto země jsou bohaté, demokratické, vyrovnané, sociálně i válečně klidné. Jsou to země, které nyní plně osedlaly onen evropský ekonomický zázrak, jenž začal zhruba po roce 1830, kdy se evropský duch statisticky výrazně oddělil od zbytku planety a vymkl se jakémukoli srovnání s minulostí. Díky kombinaci faktorů, o kterých se debatuje dodnes, se Evropa začala vytrhávat z tisíciletí svého vývoje, kdy životní podmínky naprosto drtivé většiny domácností byly víceméně stejné: chudé a bolestivé. A to nejen ekonomicky, ale i kulturně, zdravotně, co se týče délky dožití, fyzických trestů, demokracie, vlivu a tak dále.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.