Po oznámení výsledků komunálních voleb se většina politiků chválila, že volby vyhráli. Podle Petra Jüptnera z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy však není čemu se divit. „Jde označit vítěze, ale vzhledem ke komplikovanosti komunálních voleb i v rámci celostátních součtů není pouze jeden. Lze mluvit o vítězích, ať už je to ve smyslu posílení pozice, nebo získání nejvíce procent,“ vysvětluje v rozhovoru pro HN. 

HN: Hnutí ANO říká, že vyhrálo, Piráti, že sice ztratili mandáty, ale celkově jsou ve více městech, za vítěze se označují skoro všichni. Kdo tedy vyhrál?

Pokud nepočítáme nezávislé kandidáty, jichž je tradičně nejvíce, můžeme za vítěze označit celkem tři subjekty. Jsou to lidovci, kteří získali největší podíl zastupitelských mandátů a byli schopní udělat kandidátky i v menších obcích. Na počet hlasů je to hnutí ANO, ale zároveň i ODS. Když přihlédneme k ziskům, které si připsala ODS v koalicích, bylo to o něco méně než u ANO. Musíme si ale uvědomit, že hnutí Andreje Babiše bodovalo pouze v největších městech. Tam zároveň mají voliči nejvíce hlasů vzhledem k velikosti zastupitelstev.  

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.