Světové finanční trhy vyděsily plány na další snížení daní, které představil britský ministr financí Kwasi Kwarteng. Libra oslabila během obchodování na asijských trzích téměř o pět procent až na 1,0327 amerického dolaru.

Většina propadu se udála během dvacetiminutového výprodeje libry. „Libra si prochází nefalšovanou měnovou krizí, která se podobá tomu, co se obvykle děje pouze na měnách rozvíjejících se trhů,“ uvádí Jiří Tyleček, analytik X-Trade Brokers.  Následně ale většinu ztrát britská měna smazala.

Libra ovšem na začátku obchodování pokračovala ve volném pádu z pátku, kdy byla poprvé představena hospodářská politika nové britské premiérky Liz Trussové. Ta zahrnuje snížení daní, které je největší od roku 1972. Zároveň chce vláda nakopnout ekonomický růst investičními pobídkami. Podobnou hospodářskou politiku prosazoval v 80. letech americký prezident Ronald Reagan.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.