Evropský komisař pro klima a „nejzelenější“ představitel Evropské komise Frans Timmermans podal v úterý demisi, neboť hodlá kandidovat v listopadových předčasných parlamentních volbách v Nizozemsku. Uvedla to v prohlášení Evropská komise. Klimatickou agendu Timmermanse (především Green Deal), který byl zároveň výkonným místopředsedou unijní exekutivy, převezme místopředseda Maroš Šefčovič ze Slovenska.

S Green Dealem, tedy záměrem zemí Evropské unie na radikální snížení emisí, nebyl nikdo spojen tak jako Frans Timmermans. Právě od něj pocházejí návrhy, jako je třeba faktický zákaz nových aut se spalovacím motorem. „Jestli chceme, aby vše zůstalo jako dřív, musí se všechno změnit,“ řekl loni na konci záři Timmermans v exkluzivním rozhovoru s HN. V Praze byl hlavním hostem konference Green Deal Summit, kterou HN uspořádaly. Druhý Green Deal Summit proběhne na konci září.

HN: Někteří čeští politici vás nazývají zeleným fanatikem. Jak vnímáte Česko z hlediska společného evropského boje proti změnám klimatu?

Někteří politici se snaží zneužít obavy lidí z vysokých cen energií a hledají obětní beránky. Mluví takto o mně nebo o Green Dealu, ale nejsou vůči svým voličům upřímní. Skutečným důvodem současné situace je Rusko a Putin.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se