To letošní ohromné vzedmutí inflace bude jednou vysvětlováno mimo jiné i nedostatečně utaženou měnovou politikou. Kdyby byla v loňském roce utažena včas a dostatečně, nedošlo by k takovému převisu poptávky nad nabídkou a inflace by se nemohla takto rozjet.

Je třeba nezapomínat na to, že péče o cenovou stabilitu je především zodpovědností centrálních bank. Ty mají na rozdíl od vlád svůj cíl definovaný relativně úzce. Jedno přísloví říká, že chytání více králíků najednou vede k tomu, že nechytnete ani jednoho. Měnové autority vyspělých ekonomik se tak většinou soustřeďují na cíl cenové stability, která bývá chápána jako nízká a stabilní míra inflace. Pro letošek se to zjevně nepodařilo. V USA činí meziroční míra inflace přes osm procent, v eurozóně v průměru přes devět procent, v Česku více než 17 procent.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.