Stejný byt v širším centru Prahy dva roky po sobě – na jaře roku 2021 prakticky nepronajímatelný za 15 tisíc korun. Na „svého“ nájemníka čekal za tuto cenu přes čtyři měsíce. Agentury zprostředkovávající pro majitele podnájmy jej tehdy ohodnotily na jedenáct, možná dvanáct tisíc korun měsíčního nájmu. Připomeňme, že v té době byla v plném běhu protipandemická opatření, řada lidí pracovala na dálku a cestování i příliv zahraničních pracovníků byly extrémně omezené. O nájemní bydlení tak stáli pouze ti, kteří neměli jiného východiska, a fakt, že nabídka výrazně převyšovala poptávku, hrála v jejich prospěch.

O necelý rok a půl později ten samý byt získal dvacet zájemců do 30 vteřin po zveřejnění inzerátu. Celkem jich nasbíral přes stovku. Cena čistého nájmu se mezitím vyšplhala na osmnáct tisíc, zájemci o podnájem ochotně nabízeli majiteli i dvacet.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.