Sotva stačil uschnout inkoust na pátečních Putinových dekretech o připojení čtyř východoukrajinských oblastí k Rusku a toto území se o něco zmenšilo, ukrajinské jednotky o víkendu ovládly Lyman, strategicky důležité město v Doněcké oblasti. Z ní v létě Rusko útočilo na ukrajinské síly. Oficiálně se ruská armáda „přemístila na výhodnější pozice“ asi 15 kilometrů severovýchodně od Lymanu u města Krimenna. Také tam podle posledních zpráv Rusové čelí ukrajinské ofenzivě.

Vysvětlení s výhodnějšími pozicemi se otevřeně vysmívají nejen hurápatriotičtí blogeři, ale i hlava Čečenska Ramzan Kadyrov. Ten vyzval k odvolání velitele centrální skupiny ruských vojsk generálplukovníka Alexandra Lapina a rovněž k použití taktických jaderných zbraní. 

První zprávy, že v Lymanu se děje něco nepříjemného, se objevily už v okamžiku, kdy prezident Vladimir Putin podepisoval dekrety o anexi, což rezolutně odmítly EU i USA. „Naše uskupení ve městě je v obklíčení. Ještě nedávno se šlo stáhnout a zabránit ztrátám, ale kvůli Putinovu vystoupení nesmělo dojít k porážce. Stejně jako se nesměly šířit špatné zprávy, takže se objevily informace o protiútoku, o kontrole nad jednou ze silnic,“ uvedl internetový kanál Telegram, jenž patří takzvané Wagnerově skupině, ruské soukromé jednotce žoldnéřů. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se