Ke druhému kolu senátních voleb teď o víkendu nepřišlo ani dvacet procent voličů. A o týden dříve dorazila k prvnímu kolu a ke komunálním volbám ani ne polovina těch, kteří mohou volit. Hnutí ANO, které prohrálo zejména senátní volby a ani v těch komunálních to vládní sestavě zrovna nenandalo, brečí, že je na vině i nízká volební účast, a už se zase objevují nápady na to, jak ji zvýšit. Mluví se o korespondenčních volbách, nebo dokonce o povinné volební účasti. „Je rozumné vést diskusi o změně volebního systému,“ prohlásil hned v neděli po volbách pro Radiožurnál třeba bývalý předseda Poslanecké sněmovny za ANO Radek Vondráček, který o tom hodlá jednat na sněmovní komisi pro ústavu.

To věčné volání dnešních politiků po změně volebního systému, který by konečně zvýšil volební účast, připomíná puberťáka, který se snaží „vytunit“ své jinak docela solidní auto, aby vypadalo jako závodní vůz. Chce přidat spoilery a rychlé pruhy a velké výfuky, ale formule 1 se z toho stejně nestane. A ani to není nutné.

Náš volební systém také nepotřebuje velké změny. To, že ho využívá jen určitá část voličstva, neznamená, že je porouchaný. A není nutné spravovat něco, co není rozbité. Určitě ne na straně voličů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.