Začalo to jako nevinný vtípek na polském internetu. Po dřívějších „provokacích“ litevského poslance Matase Maldeikise o tom, že v duchu ruské imperiální logiky Litva obnoví svoji někdejší říši, se objevila zpráva, že by si Polsko a Česko mohly rozdělit ruský obvod Kaliningrad. A během dvou dnů se z toho stala lavina vtipů, kterou Rusové nechápou a západní novináři jsou z ní zmatení.

Dnešní Kaliningrad, který je de facto obří vojenskou základnou, nese jméno sovětského politika Michaila Kalinina a po staletí to byla součást Pruska. Jmenoval se Königsberg, tedy Královec, protože město bylo založeno řádem německých rytířů na počest českého krále Přemysla Otakara II. Do konce druhé světové války to bylo nejvýchodnější město Německa, kde žili také Litevci nebo Poláci. Nejslavnějším rodákem je nejspíš filozof Immanuel Kant.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.