Dva domy, jedna ulice. Jeden dokončený v roce 1926, druhý v roce 1935. První je z cihel, dřeva, betonu, zdi jsou pevné, dům solidní. Bydlet v druhém je dobrodružství – ze stropu i ze zdí se tu a tam vysype sádra, zdi mají k pravoúhlým křivkám dost daleko. Rozdíl je v tom, že zatímco první dům se dostavil ve chvíli, kdy se Československu dařilo a země překonala válečné útrapy, druhý vnikl za doby ekonomické krize, kdy se šetřilo prakticky na všem. A kdy kvůli druhé ekonomické krizi v krátkém čase, devalvaci i výraznému propadu průmyslu prostě nebylo na materiály, ze kterých se stavělo v bohatých dvacátých letech.

I když teď aspoň zatím krize jen klepe na dveře (pokud vláda nedokáže vyřešit plynovou a energetickou krizi, pak k nám vtrhne s plnou parádou), dají se přesto vysledovat náznaky, že by stavby dokončované v letošním roce mohly mít větší potíže s kvalitou než ty, které se podařilo dostavět před rokem 2020.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.