Majetek rodiny Kellnerových se podle žebříčku časopisu Forbes přiblížil ke 400 miliardám korun. A to v době, kdy skupina PPF, což je jádro dědictví po Petru Kellnerovi, musela kvapně, a tedy nevýhodně opustit Rusko a kdy se jí zrovna nedaří ani v Číně. Renáta Kellnerová tak měla při přebírání majetku po tragicky zesnulém manželovi složitou pozici, ale i výhodu, kterou by jí mnohé vyspělé země nedopřály. Nemusela během řízení, v rámci něhož získala takřka 60procentní podíl v PPF, platit žádnou dědickou daň. Ta přitom třeba v Německu, Japonsku či Jižní Koreji u opravdu velkých majetků přesahuje i padesát procent.

Češi, jimž zemřel blízký příbuzný, nemusí odvody státu řešit už skoro 25 let. Je to v těžkých časech bezesporu úleva pro každého pozůstalého. Jde ale současně o jeden z mnoha dokladů toho, že tuzemský daňový systém má extrémně atrofovanou jednu nohu – majetkové daně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.