Pamatujete si čistě ruský notebook Bitblaze Titan, který měl nahradit Macbooky a další počítače poté, co drtivá většina výrobců oznámila odchod z ruského trhu? Stroj s cenou začínající na 100 tisících rublech (41 tisíc korun podle oficiálního kurzu) se má začít prodávat v listopadu, ale půjde jen o desítky kusů.

S dalšími dodávkami to bude ještě těžší. Až dojdou zásoby procesorů Baikal, které se vyrábějí v Číně, další už nebudou. A nebudou ani jejich ruští nástupci.

O rozkladu ruského IT průmyslu jasně svědčí nejnovější zprávy. Bankrotuje tam společnost T-Platforms, která svého času dokázala sestavovat superpočítače s obrovským výkonem (na čipech od AMD, Intelu a Nvidie).

Po nezákonné anexi Krymu (2014) a následném zavedení sankcí ruské úřady pověřily firmu vývojem nových čipů, které nebudou restrikcím podléhat. Dílo se společnosti dařilo tak, že už v roce 2019 policie zatkla a uvěznila výkonného šéfa firmy Vsevoloda Opanasenka. Nezajistil totiž nasmlouvanou dodávku devíti tisíc osobních počítačů s čipy Baikal pro ruské ministerstvo vnitra. Hrozí mu za to desetileté vězení.

Od té doby firma musela prodat většinový podíl ve vyčleněné divizi Baikal Electronics a nyní Opanasenko požádal o vyhlášení osobního bankrotu. Patřila mu přitom většina společnosti T-Platforms, zbytek ovládal stát.

Aktuálně jsou stránky firmy i Baikal Electronics mimo provoz a budoucnost ruských procesorů je hodně temná. Sankce zakazují dovoz moderních čipů, nadšení Číny pro spolupráci s Ruskem polevuje a pašeráci z Turecka těžko dokážou zajistit potřeby celého ruského trhu.

Opravdu existuje

Ostatně jedinou novou zmínkou o noteboocích Bitblaze Titan za poslední měsíc je informace, že se objevil v komediálním pořadu. Vlajkovou loď ruského hi-tech průmyslu v něm ukázali a za skvělý vtip měli tvrzení, že „opravdu existuje“.

Mezitím se trh s notebooky už v červnu propadl o 22 procent. Stále se jich v Rusku prodalo 222 tisíc s velkým nárůstem podílu čínských firem, zejména Huaweie a Honoru. Z většiny šlo ale o výprodeje skladů, novější údaje ruské úřady nezveřejnily. Deník Kommersant ale upozorňuje, že kvůli mobilizaci nastane problém s paralelními dovozy součástek pro „ruské“ produkty, protože chybí řidiči.

Ještě v horší situaci je trh se servery, které potřebují státní organizace i podniky. Poptávka a ceny použitých serverů raketově rostou a tchajwanské TSMC přestalo vyrábět procesory Baikal kvůli sankcím na Rusko už na jaře. V Rusku se nevyrábí ani operační paměti či moderní počítačová úložiště. Do země však údajně míří použité servery z USA a dalších zemí.

Rusko deklarovalo snahu vytvořit vlastní hi-tech průmysl a chystá se zvýšit dotace pro místní výrobce spotřební elektroniky. Cílem je zajistit sériovou výrobu ruských telefonů, tabletů a počítačů. Z letošních 144 miliard rublů má celkový objem dotací pro rok 2023 vzrůst na 210 miliard rublů.   

S ohledem na to, že Rusko nemá k dispozici potřebné výrobní technologie a i „čistě ruský“ notebook Bitblaze Titan používá paměti a úložiště z Číny, působí tyto plány komicky. V kombinaci s tím, že Rusko začíná mít problémy i s placením mobilizovaných vojáků, to vypadá na pokračování imperiální tradice Potěmkinových vesnic. A tak výrobci dřevěných počitadel na Sibiři brousí dláta a sekery.  

Co se děje v Česku

Stát plánuje sjednotit všechny své webové stránky pod doménu gov.cz a v jednotném designu. Cílem je usnadnit uživatelům orientaci mezi weby jednotlivých úřadů. Po dvaceti letech od prvních snah je celý projekt zatím v meziresortním řízení. 

Tento týden vyšla nová česká hra zasazená do období husitských válek 1428: Shadows over Silesia, za kterou stojí jednomužné vývojářské studio Kubi Games Petra Kubíčka. Hra má i český dabing a je plně přístupná nevidomým hráčům díky hlasovému popisu scén na obrazovce. Má i fyzickou verzi s replikou pražského groše a vystřihovánkou bombardy – primitivního husitského děla.

Samsung v Česku se slevou prodává na Designbloku skládací telefony v automatu na rychlé občerstvení a ukazuje robotickou ruku, ale mateřská firma oznámila třicetiprocentní snížení zisku ve 3. čtvrtletí kvůli inflaci a slabší poptávce po čipech.  Po rekordním loňském roce je ochlazení citelně znát.

Facebook zjistil, že jeho sociální síť budoucnosti ve virtuální realitě Horizons Worlds není moc dobrá. Má tolik problémů a nedostatků, že její používání omezují i lidé, kteří systém vytvářejí. Kromě chyb či pomalého běhu je problémem i mizerná kvalita grafiky, u které Mark Zuckerberg slibuje zprávy o výrazném vylepšení – ta chce představit 11. října na akci Meta Connect s novým headsetem. 

Server Dotekománie.cz upozornil na možné zneužití služby mPlatby od O2. Zastaralá metoda placení na internetu nevyžaduje potvrzení uživatele a internetoví podvodníci tento technický nedostatek reálně zneužívají. Nejsnazší ochranou je službu mPlatba u operátora deaktivovat. 

Google zkouší další možnosti, jak donutit uživatele k placení za YouTube. V některých zemích testoval až deset krátkých nepřeskočitelných reklam před videem, jinde omezuje přístup k nejvyššímu rozlišení pouze pro předplatitele služby YouTube Premium.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.