Pamatujete si čistě ruský notebook Bitblaze Titan, který měl nahradit Macbooky a další počítače poté, co drtivá většina výrobců oznámila odchod z ruského trhu? Stroj s cenou začínající na 100 tisících rublech (41 tisíc korun podle oficiálního kurzu) se má začít prodávat v listopadu, ale půjde jen o desítky kusů.

S dalšími dodávkami to bude ještě těžší. Až dojdou zásoby procesorů Baikal, které se vyrábějí v Číně, další už nebudou. A nebudou ani jejich ruští nástupci.

O rozkladu ruského IT průmyslu jasně svědčí nejnovější zprávy. Bankrotuje tam společnost T-Platforms, která svého času dokázala sestavovat superpočítače s obrovským výkonem (na čipech od AMD, Intelu a Nvidie).

Po nezákonné anexi Krymu (2014) a následném zavedení sankcí ruské úřady pověřily firmu vývojem nových čipů, které nebudou restrikcím podléhat. Dílo se společnosti dařilo tak, že už v roce 2019 policie zatkla a uvěznila výkonného šéfa firmy Vsevoloda Opanasenka. Nezajistil totiž nasmlouvanou dodávku devíti tisíc osobních počítačů s čipy Baikal pro ruské ministerstvo vnitra. Hrozí mu za to desetileté vězení.

Od té doby firma musela prodat většinový podíl ve vyčleněné divizi Baikal Electronics a nyní Opanasenko požádal o vyhlášení osobního bankrotu. Patřila mu přitom většina společnosti T-Platforms, zbytek ovládal stát.

Aktuálně jsou stránky firmy i Baikal Electronics mimo provoz a budoucnost ruských procesorů je hodně temná. Sankce zakazují dovoz moderních čipů, nadšení Číny pro spolupráci s Ruskem polevuje a pašeráci z Turecka těžko dokážou zajistit potřeby celého ruského trhu.

Opravdu existuje

Ostatně jedinou novou zmínkou o noteboocích Bitblaze Titan za poslední měsíc je informace, že se objevil v komediálním pořadu. Vlajkovou loď ruského hi-tech průmyslu v něm ukázali a za skvělý vtip měli tvrzení, že „opravdu existuje“.

Mezitím se trh s notebooky už v červnu propadl o 22 procent. Stále se jich v Rusku prodalo 222 tisíc s velkým nárůstem podílu čínských firem, zejména Huaweie a Honoru. Z většiny šlo ale o výprodeje skladů, novější údaje ruské úřady nezveřejnily. Deník Kommersant ale upozorňuje, že kvůli mobilizaci nastane problém s paralelními dovozy součástek pro „ruské“ produkty, protože chybí řidiči.

Ještě v horší situaci je trh se servery, které potřebují státní organizace i podniky. Poptávka a ceny použitých serverů raketově rostou a tchajwanské TSMC přestalo vyrábět procesory Baikal kvůli sankcím na Rusko už na jaře. V Rusku se nevyrábí ani operační paměti či moderní počítačová úložiště. Do země však údajně míří použité servery z USA a dalších zemí.

Rusko deklarovalo snahu vytvořit vlastní hi-tech průmysl a chystá se zvýšit dotace pro místní výrobce spotřební elektroniky. Cílem je zajistit sériovou výrobu ruských telefonů, tabletů a počítačů. Z letošních 144 miliard rublů má celkový objem dotací pro rok 2023 vzrůst na 210 miliard rublů.   

S ohledem na to, že Rusko nemá k dispozici potřebné výrobní technologie a i „čistě ruský“ notebook Bitblaze Titan používá paměti a úložiště z Číny, působí tyto plány komicky. V kombinaci s tím, že Rusko začíná mít problémy i s placením mobilizovaných vojáků, to vypadá na pokračování imperiální tradice Potěmkinových vesnic. A tak výrobci dřevěných počitadel na Sibiři brousí dláta a sekery.  

Co se děje v Česku

Stát plánuje sjednotit všechny své webové stránky pod doménu gov.cz a v jednotném designu. Cílem je usnadnit uživatelům orientaci mezi weby jednotlivých úřadů. Po dvaceti letech od prvních snah je celý projekt zatím v meziresortním řízení. 

Tento týden vyšla nová česká hra zasazená do období husitských válek 1428: Shadows over Silesia, za kterou stojí jednomužné vývojářské studio Kubi Games Petra Kubíčka. Hra má i český dabing a je plně přístupná nevidomým hráčům díky hlasovému popisu scén na obrazovce. Má i fyzickou verzi s replikou pražského groše a vystřihovánkou bombardy – primitivního husitského děla.

Samsung v Česku se slevou prodává na Designbloku skládací telefony v automatu na rychlé občerstvení a ukazuje robotickou ruku, ale mateřská firma oznámila třicetiprocentní snížení zisku ve 3. čtvrtletí kvůli inflaci a slabší poptávce po čipech.  Po rekordním loňském roce je ochlazení citelně znát.

Facebook zjistil, že jeho sociální síť budoucnosti ve virtuální realitě Horizons Worlds není moc dobrá. Má tolik problémů a nedostatků, že její používání omezují i lidé, kteří systém vytvářejí. Kromě chyb či pomalého běhu je problémem i mizerná kvalita grafiky, u které Mark Zuckerberg slibuje zprávy o výrazném vylepšení – ta chce představit 11. října na akci Meta Connect s novým headsetem. 

Server Dotekománie.cz upozornil na možné zneužití služby mPlatby od O2. Zastaralá metoda placení na internetu nevyžaduje potvrzení uživatele a internetoví podvodníci tento technický nedostatek reálně zneužívají. Nejsnazší ochranou je službu mPlatba u operátora deaktivovat. 

Google zkouší další možnosti, jak donutit uživatele k placení za YouTube. V některých zemích testoval až deset krátkých nepřeskočitelných reklam před videem, jinde omezuje přístup k nejvyššímu rozlišení pouze pro předplatitele služby YouTube Premium.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist