Ruská invaze na Ukrajinu nesjednocuje jen členské země EU v pomoci ukrajinskému lidu, ale všechny evropské země, když žádná z nich neuznala výsledky putinovských referend na okupovaných územích Ukrajiny. Strach z ruské rozpínavosti sjednotil obvykle rozdrobenou Evropu obtížně hledající shodu v prosazování společných politických nebo ekonomických zájmů. To je pozitivní!

Strach však není dobrým rádcem v hledání odpovědí na ekonomické otázky. Právě regulace ekonomiky je často motivována strachem, například z konkurence, ze zneužití dominantního postavení nebo z vysokých cen. Zaváděním přísnějších technických, ekologických, zdravotních a jiných norem rostou náklady a snižuje se konkurenceschopnost. Regulace se netýká jen tradičních odvětví, ale také nových, která výrazně ovlivňují produktivitu práce.

Takovým odvětvím jsou v poslední dekádě telekomunikace, v nichž digitalizace vedla k přechodu od hlasové komunikace k datovým službám, jako jsou online zprávy a videohovory. Tím se přesunuly zisky od telefonních operátorů typu Deutsche Telekom nebo Vodafone ke společnostem provozujícím internetové platformy v čele s Googlem, Applem či Amazonem. Infrastruktura umožňující rychlý přenos dat do všech obydlených oblastí se stala nezbytnou pro rozvoj ostatních odvětví. V ní EU zaostává za Spojenými státy. Konkrétně v přístupu k 5G sítím a v rychlosti přenosu dat. Pouze čtyři evropské metropole (Kodaň, Stockholm, Bern a Budapešť) dosáhly v roce 2021 vyšší mediánovou rychlost přenosu dat, než byla v městech USA.

EU reguluje ceny. Udržuje je ve srovnání s USA na nízké úrovni. Evropským společnostem rostou příjmy méně než americkým. Proto méně investují a Evropa zaostává v konektivitě a vysokorychlostním internetu za Amerikou. To se negativně projeví v konkurenceschopnosti a v ekonomickém růstu. Tato fakta odhalila studie Progressive Policy Institute spojeného s americkým prezidentem Clintonem, prezentovaná v Praze Liberálním institutem. Řešením je změna v evropské regulaci, která zatraktivní odvětví pro investice. Určitě se vyplatí!