Ruská invaze na Ukrajinu nesjednocuje jen členské země EU v pomoci ukrajinskému lidu, ale všechny evropské země, když žádná z nich neuznala výsledky putinovských referend na okupovaných územích Ukrajiny. Strach z ruské rozpínavosti sjednotil obvykle rozdrobenou Evropu obtížně hledající shodu v prosazování společných politických nebo ekonomických zájmů. To je pozitivní!
Strach však není dobrým rádcem v hledání odpovědí na ekonomické otázky. Právě regulace ekonomiky je často motivována strachem, například z konkurence, ze zneužití dominantního postavení nebo z vysokých cen. Zaváděním přísnějších technických, ekologických, zdravotních a jiných norem rostou náklady a snižuje se konkurenceschopnost. Regulace se netýká jen tradičních odvětví, ale také nových, která výrazně ovlivňují produktivitu práce.
Takovým odvětvím jsou v poslední dekádě telekomunikace, v nichž digitalizace vedla k přechodu od hlasové komunikace k datovým službám, jako jsou online zprávy a videohovory. Tím se přesunuly zisky od telefonních operátorů typu Deutsche Telekom nebo Vodafone ke společnostem provozujícím internetové platformy v čele s Googlem, Applem či Amazonem. Infrastruktura umožňující rychlý přenos dat do všech obydlených oblastí se stala nezbytnou pro rozvoj ostatních odvětví. V ní EU zaostává za Spojenými státy. Konkrétně v přístupu k 5G sítím a v rychlosti přenosu dat. Pouze čtyři evropské metropole (Kodaň, Stockholm, Bern a Budapešť) dosáhly v roce 2021 vyšší mediánovou rychlost přenosu dat, než byla v městech USA.
Konec výpadků internetu ve vlaku. Česko chce využít evropské peníze na pokrytí železničních koridorů 5G sítěmi
EU reguluje ceny. Udržuje je ve srovnání s USA na nízké úrovni. Evropským společnostem rostou příjmy méně než americkým. Proto méně investují a Evropa zaostává v konektivitě a vysokorychlostním internetu za Amerikou. To se negativně projeví v konkurenceschopnosti a v ekonomickém růstu. Tato fakta odhalila studie Progressive Policy Institute spojeného s americkým prezidentem Clintonem, prezentovaná v Praze Liberálním institutem. Řešením je změna v evropské regulaci, která zatraktivní odvětví pro investice. Určitě se vyplatí!
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist