Za vzdálených zvuků dunících děl ukrajinské kombajny odkrajují uschlé květy slunečnic a jejich černá semena sypou na korby nákladních aut. Jak popisuje reportáž agentury AP, práce v zemědělství je během války nebezpečná. Navzdory tomu ukrajinští farmáři pokračují ve sklizni slunečnice, kukuřice či sóji. Z polí už také do sil dopravili veškerou pšenici a ječmen, obojího je v porovnání s loňskem zhruba o 40 procent méně. Tamní ministerstvo zemědělství odhaduje, že sklizeň obilovin a olejnin se z loňských sta milionů tun propadne na 67 milionů. Ukrajina i přes ruskou invazi stále patří mezi důležité světové producenty a vývozce obilovin.

Velkou výzvou je přitom vývoz plodin do zahraničí, kde na ně především v chudých rozvojových zemích čekají miliony lidí. Kapacita pozemních a říčních cest nedostačuje a bez potíží není ani export ze tří černomořských přístavů, jejichž otevření umožnila istanbulská dohoda z přelomu července a srpna. Smlouva je však uzavřena jen do 22. listopadu, a pokud Rusko nebude souhlasit s jejím prodloužením, obilí i olejniny mohou opět výrazně podražit. Ukrajina společně s Evropskou unií proto pracuje na posilování alternativních tras.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.