Asi nikdy v historii nebyl začátek sjezdu čínské komunistické strany tak ostře sledovanou světovou událostí. Na tom letošním si dosavadní čínský vůdce Si Ťin-pching řekl o třetí mandát šéfa strany a státu za sebou. Čínští komunisté utužují režim a osobní kult vůdce, zatímco se z řady důvodů zásadně mění dosavadní světové mocenské a ekonomické uspořádání.

Světu bude v příštích letech dominovat soupeření Ameriky a Číny. Není tedy divu, že americká vláda prezidenta Joea Bidena vyslala dva dny před nedělním zahájením sjezdu do Pekingu poměrně tvrdý vzkaz v podobě sankcí na výrobce čipů. Americké i evropské firmy musí prakticky ze dne na den přestat s Čínou spolupracovat a desítky amerických manažerů, které vedou čínské elektrotechnické firmy, si musí vybrat mezi čínskými penězi a americkým občanstvím.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.