V Česku vznikla podle Ondřeje Votruby, výkonného ředitele Sdružení pro zahraniční investice známého pod zkratkou AFI, určitá nenávist k zahraničním investorům coby „cizákům, co nás tu okrádají“. Přispívá k tomu prý i populismus politiků s jejich hesly typu Česko na prvním místě. „Výsledek je, že politická podpora práce s investory hrubě poklesla, je na to méně peněz, méně lidí, méně zájmu. S tím jdou i některé kroky vlád,“ popisuje Votruba v rozhovoru pro HN. 

HN: Umí Česko přilákat zajímavé investory? 

Zatím ano, ale bohužel jich zdaleka není tolik, kolik by mohlo. Máme stále výhodu v oblastech, které vlády nemohou moc ovlivnit. To je poloha uprostřed Evropy, takže jsme pro manažery snadno dostupní, a jdou přes nás dopravní cesty. A i když je to už přes sto let, kdy jsme byli za Rakouska-Uherska průmyslová velmoc, tak je tu stále určitá průmyslová tradice a schopnosti, které přetrvaly v některých firmách i rodinách. To třeba Polsko či Slovensko prostě nemají. Nejsou to sice věci, které rozhodují, ale jsou to řekněme klíčové kamínky do mozaiky, již si investoři skládají. V tom, co hraje hlavní roli v rozhodování investorů a zároveň to vláda dokáže ovlivnit, tak tam se to u nás bohužel v posledních letech zhoršilo.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.