Norská policie během jednoho týdne zadržela na severu země sedm Rusů, kteří se pohybovali kolem strategicky důležitých staveb. Zatím posledním z nich byl Andrej Jakunin, jehož otec Vladimir je ruský oligarcha a spojenec prezidenta Vladimira Putina. Policisté zatkli Jakunina v Hammerfestu, kde stojí nejsevernější evropská továrna, která zkapalňuje plyn vytěžený v norských pobřežních vodách. Právě Norsko je nyní největším dodavatelem zemního plynu do Evropské unie.

Jakunin byl obviněn z toho, že používal bezpilotní letoun – dron – v norském vzdušném prostoru, ačkoli to mají ruští občané od letošního února zakázané. Mladý Jakunin má i britské občanství, na něž se jeho advokát odvolává, ale policie na jeho luxusní jachtě našla i ruský pas. Policie podle serveru Barents Observer požádala o dvoutýdenní vazbu pro Jakunina, než prozkoumá drony a další elektronická zařízení, která mu zabavila.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.