Kdo bude vládnout metropoli, je zatím stále nejisté. Praha je jedním z posledních velkých měst, kde ani měsíc po komunálních volbách neuzavřeli koalici. Vítězné uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci), které ve volbách do pražského zastupitelstva získalo 19 křesel, sice o víkendu navrhlo Pirátům a STAN uzavření koaliční smlouvy – jejich formace by měla pohodlnou většinu 37 z 65 křesel v zastupitelstvu. A navrhli již také rozdělení míst v radě – Spolu by získalo šest radních včetně primátora, tři by připadla Pirátům a dvě STAN. Jenže Piráti uvedenou nabídku odmítli, pokud do jednání nebude zapojeno i hnutí Praha sobě Jana Čižinského. S ním totiž ve čtvrtek uzavřeli dohodu, že povolební vyjednávání povedou společně v bloku Aliance pro stabilitu.

„Nabídky učiněné vůči pouze jedné části Aliance pro nás již nejsou relevantní,“ uvedla za obě strany mluvčí Prahy sobě Cecílie Antůšková. Aliance pro stabilitu disponuje 24 mandáty – třetí Piráti totiž získali při volbách 13 křesel zastupitelů, čtvrtá Praha sobě pak 11. Společně se STAN a Spolu tak mají 48 křesel z 65.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.