Zatímco Česko jako celek stahuje z hlediska ekonomického rozvoje ztrátu na průměr států Evropské unie, o Karlovarsku a Ústecku platí opak. Tyto regiony stále více zaostávají, a to dokonce nejvíce v rámci srovnatelných oblastí v EU. Vyplývá to z dat, která tento měsíc zveřejnil Evropský výbor regionů, tedy poradní orgán unie. „Oba kraje se v rámci EU ekonomicky vyvíjí vůbec nejhůře ze všech regionů ve střední a východní Evropě,“ říká ekonom Petr Zahradník z České spořitelny, který data pro HN analyzoval.

Karlovarský a Ústecký kraj pro účely čerpání peněz z evropských fondů společně tvoří region Severozápad. A právě ten je na tom v posledních letech z hlediska dohánění průměru unie vůbec nejhůře ze všech bývalých komunistických zemí, které vstoupily do EU po roce 2004. Hrubý domácí produkt na obyvatele dosahuje v regionu Severozápad jen něco málo přes 60 procent průměrné úrovně EU. Ještě v roce 2009 to přitom bylo téměř 70 procent.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.