Ve dnech, kdy vláda hledá způsoby, jak dostat co nejvíce peněz na boj s energetickou krizí, zaskočil šéf poslanců ODS Marek Benda se zcela opačným návrhem koaliční kolegy. Bez projednání předložil návrh zákona o dani z hazardu, díky němuž by se výnosy loterijních firem, jako je Sazka, danily nižší sazbou než doposud. A stát by tak tratil stovky milionů korun ročně. I přesto už Benda na svou stranu získal ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS).

Daň z hazardu má v současnosti dvě výše. Sazbou 23 procent se daní výnosy z kurzových sázek, binga nebo tombol. Loterie a takzvané technické hry, jako jsou herní automaty, pak mají sazbu 35 procent. Přitom i loterie byly dříve v první skupině.

K jejich přeřazení došlo v lednu 2021 během vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). „Bylo to jako naschvál proti Sazce, jinak se to nedá nazvat,“ říká Benda s tím, že současným návrhem chce napravit dřívější nespravedlnost.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.