Daň z mimořádných zisků měla dát domácnostem a firmám jistotu, že stát bude mít dostatek peněz na pomoc s drahými energiemi. Zatím ale vypadá jako symbol nejednoty a chaosu uvnitř vládní koalice. Ta se nemůže dohodnout, jak by takzvaná windfall tax měla vypadat. Na úterní schůzi sněmovny se dokonce objevily dva konkurenční návrhy od koaličních stran.
Po celodenní kritice nakonec Piráti od svého návrhu ustoupili. Nyní už pouze chtějí, aby se daň vztahovala na více bank než jen šest největších. Netrvají ale na tom, aby daň platila zpětně už na letošní zisky firem, které vydělávají na válce a energetické krizi.
Původní návrh daně je z dílny ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Obnáší šedesátiprocentní daň z nadměrných zisků pro největší banky a energetické firmy na tři roky, počínaje příštím rokem. Což mělo zajistit příjem 85 miliard korun. Proti němu stál návrh předsedy pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka, jenž předpokládal příjem 60 až 80 miliard.
Ten počítal pouze se čtyřicetiprocentní sazbou daně, ta by se však platila už z letošních zisků a dopadla by prakticky na všechny banky působící na českém trhu. Původní limit pro banky v podobě šestimiliardového příjmu z úrokových výnosů totiž Piráti snížili na dvě miliardy. Tím se kromě šesti největších bank dostanou do klubu zdaněných i další bankovní domy.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist