Přestože vláda rozhodla, že „válečná daň“ z mimořádných zisků bude platit až od příštího roku, při projednávání ve sněmovně se to ještě může změnit. Piráti zvažují, že podají pozměňovací návrh, který by umožnil tuto daň uplatnit již za tento rok. Opřít by se mohli také o rozhodnutí Legislativní rady vlády. Ta o této možnosti debatovala koncem týdne a shodla se, že by retroaktivita v tomto případě nemusela být v rozporu s ústavou. Podle ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty) je ale třeba zvážit, zda by nemělo takové opatření rdousící efekt a nevedlo by k případnému zklamání důvěry v právo.

Jednání o podobě takzvané windfall tax provázejí zatím dohady. Začátkem týdne se zástupci koaličních stran shodli, že daň bude platit už za rok 2022, vláda ale pak dohodu stopla, a to zejména kvůli obavě z právních tahanic. Zdanit nadměrné zisky například bank či energetických firem zpětně sice umožnila Evropská komise, ale podle některých politiků by tato retroaktivita mohla být protiústavní.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.