Stačilo pár výroků politiků, kteří se chtěli pochlubit tím, jak zatopí velkým firmám s nepřiměřenými zisky, a na burze se začaly dít věci. Po zprávě z úterka a středy, že „válečná“ daň z neočekávaných zisků neboli windfall tax dopadne na firmy už letos, začaly okamžitě padat akcie ČEZ nebo dotčených bank. Už ve středu odpoledne se přitom ukázalo, že šlo „jen“ o špatnou komunikaci koaličních politiků. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) totiž uvedl, že o ničem takovém neuvažuje. Přinášíme odpovědi na základní otázky kolem windfall tax.

Jak problém vznikl?

Vše odstartoval tweet pirátské poslankyně a místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové. Ta se po jednání šéfů koaličních stran pochlubila tím, že koalice schválila platnost chystané windfall tax už na letošní rok.

Hned ráno se k tomu přidal ministr práce a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten o novince z koaliční rady několik minut hovořil pro Českou televizi. „Včera jsme to projednali na koaliční radě, garantem toho, aby vše bylo ústavně v pořádku, bude ministerstvo financí,“ řekl šéf lidovců. Stanjura však po jednání vlády řekl, že o ničem takovém neuvažuje a předloží návrh s platností daně od příštího roku. Nechce údajně riskovat porušení ústavy.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.