Kanadskou ekonomiku decimuje nejvyšší inflace za posledních 40 let. Inflační tlaky se snaží brzdit centrální banka agresivním zvyšováním sazeb. Ruku v ruce s tím jde zpomalení ekonomiky. Na tom není nic zvláštního, měnovou politiku utahují centrální banky takřka po celém světě. Minulý týden ale kanadská centrální banka na svém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu jen o 0,5 procentního bodu, trhy počítaly s 0,75 bodu. Jde o zřetelný signál, že zvyšování sazeb je zřejmě u konce, ačkoliv inflace je stále na sedmi procentech, poptávka domácností silná a trh práce utažený.
Důvodem je strašák, o kterém centrální banka nahlas nemluví, a to je kanadská realitní bublina. Hypoteční sazby v Kanadě jsou nad šesti procenty, zatímco ceny nemovitostí z únorového maxima klesly už o devět procent. Kanadské nemovitosti jsou jedny z nejdražších na světě. Jen v Torontu vzrostly ceny rezidenčních domů za dekádu o více než 150 procent. Rezidenční investice tvoří v Kanadě téměř 10 procent z celkového HDP. Ve Spojených státech nebo ve Španělsku tento podíl nedosahuje ani pěti procent.
Bydlení v Kanadě je tedy pro běžné domácnosti nedosažitelné. Proto musí využívat hypotéky, na kterých nyní stojí celý realitní trh. Ceny nemovitostí sice začínají klesat, ale vzhledem k inflaci, kvůli které mají domácnosti reálně nižší příjmy, se nyní rozmýšlejí i nad dalšími výdaji. K tomu se přidává omezený přístup ke kapitálu, vyšší náklady na hypotéky za současně nejvyššího zadlužení domácností v historii. Soukromý dluh je v Kanadě na hodnotě 235 procent HDP.
Japonsko zápasí s propadem měny. Investoři toho využívají, v hledáčku mají i tamní levné akcie
Jsou proto namístě obavy, že by se do Kanady mohl vrátit duch devadesátých let. Většina západních ekonomik tehdy začínala zpomalovat. Podobně na tom byla také kanadská, která zároveň bojovala s nepříjemně vysokou inflací. Kanadská centrální banka inflaci brzdila rychlým růstem úrokových sazeb. Základní sazba se postupně dostala až nad 14 procent, kanadské domácnosti dramaticky snížily svou spotřebu, klesla chuť po úvěrech a míra úspor začala strmě růst. Kanadská centrální banka naordinovala ekonomice recesi, která vedle poklesu spotřebitelské důvěry měla jeden zásadní důsledek, a to strmý pokles trhu s nemovitostmi. Ceny nemovitostí klesly o 30 procent.
Centrální banka si to určitě dobře pamatuje. Proto nyní dochází ke zmírnění jestřábího tónu ohledně výrazného zvyšování sazeb z posledních měsíců. Kanadská realitní bublina totiž možná už praskla a jsme teprve na jejím začátku. Pokud ano, projeví se to výraznou recesí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist