Česká ekonomika podle čísel HDP nebyla v první polovině roku v recesi. Ale správnou otázkou podle mě není, kdy do ní spadne – někteří již pociťují a jiní dovozují, že v recesi ve skutečnosti už jsme. Spotřeba domácností padá od podzimu minulého roku, vládní od počátku letošního roku, růst fixních investic slábne, čisté exporty jsou již negativní. A to jsme navíc v situaci, kdy česká ekonomika, na rozdíl od okolních států, nedokázala výrazně posílit ani během postcovidového oživení.

Česká ekonomika vykazovala v uplynulých čtvrtletích dvě solidní stránky, které jí pomáhaly vyhnout se ještě slabší výkonnosti – postcovidové úspory a výkonnost českého autoprůmyslu. Oba příklady jsou ale při pohledu na oživení v regionu spíše výjimkou.

Síla oživení spotřeby českých domácností byla ve srovnání se středoevropským regionem více než slabá. Může to souviset i s mírou protipandemických opatření. Ve finále se ale slabé oživení spotřeby odrazilo ve vyšší míře úspor. Ta ovšem do poloviny letošního roku zeslábla a českým domácnostem tak po spotřebě zbývá necelých 14 procent jejich disponibilních příjmů. Ne dalece od 12procentního dlouhodobého průměru a výrazně pod 24procentním vrcholem na konci roku 2020. Slábnoucí úspory v prostředí padající reálné mzdy, vysoké inflační dynamiky a vysokých cen nemovitostí pravděpodobně nedokážou spotřebu českých domácností podržet. V prvním pololetí přitom byla podpořena tím, že lidé místo za zboží více utráceli za služby.

Průmyslová produkce se v nedávných měsících udržuje poblíž předcovidové úrovně. A to díky silnému oživení produkce automobilového průmyslu. Ovšem zářijový průzkum vykázal silnou normalizaci výrobních očekávání a objednávek v automobilovém průmyslu. Zatím to nepoukazuje na recesi v tomto sektoru, ale plány evropských domácností ohledně nákupu aut jdou tímto směrem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist