Zkušení investoři si dobře uvědomují notorickou nevyzpytatelnost finančních trhů. Začátkem léta se burzy vezly na vlně euforie, kterou spustil zdánlivý paradox – ochabující ekonomický růst. Právě ten měl donutit americkou centrální banku Fed nastavit vlídnější tvář a zvedat úroky s nižší kadencí. Za necelé tři měsíce je vše jinak a akcie klesají v reakci na data potvrzující chřadnoucí hospodářskou aktivitu. Proč? Fed pevně nastolil kurz a nemilosrdně bojuje proti inflaci bez ohledu na stav ekonomiky. Jeho šéf Jerome Powell prohlásil, že v tuto chvíli nikdo nedokáže říct, zda nastane recese. To představuje významný posun oproti předchozímu ujišťování, že banka dokáže doručit hladké přistání.

V takovém prostředí je ekonomické zpomalování a doprovodný pokles zisků jednoznačně negativním faktorem. Navíc platí, že aktuálně tuto skutečnost tržní ocenění zdaleka nereflektuje. Od začátku července, kdy investiční banky prognózovaly nejvyšší úroveň profitů, došlo k revizi odhadu směrem dolů zhruba o 2,5 procenta, tedy pouze kosmeticky. Podniky doposud trápily rostoucí ceny vstupů, které však dokázaly bez větších potíží přenášet na své klienty. Zhoršující se spotřebitelská důvěra ale může učinit této pozoruhodné odolnosti přítrž. Další zvýšení cen již nemusí zákazníci akceptovat.

Odstrašující případ představuje logistická společnost FedEx, která odreportovala markantně nižší než očekávaný profit a odmítla poskytnout výhled na další kvartály. V bezprostřední reakci odepsaly její akcie přes 20 procent. Existuje tak důvod k obavám, že výsledková sezona může přinést řadu negativních překvapení a vyvolat násilné pohyby na burzách.

Existuje v současném prostředí pro investory alespoň nějaký důvod k optimismu? Burzy budou zřejmě pokračovat v poklesovém trendu. Nicméně již téměř plně zacenily vyšší sazby – za předpokladu, že se více neroztočí inflační spirála. Teď zbývá přecenit (směrem dolů) slabší ziskovou dynamiku. Jakmile k tomu dojde, přiblíží se akcie svým férovým hodnotám. A v takovém případě se minimálně dlouhodobým hráčům vyplatí nakupovat.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist