Ano, je to banální pravda – inflace je zodpovědnost centrálních bank. V současném světě je to ale třeba připomínat. Jedna věc je, že zde máme řadu vlivů, které na inflaci působí, ale péče o cenovou stabilitu je většinou zákonnou výsadou centrálních bank. Právě ty mají jedinečné nástroje na to, aby tak činily.

Existuje řada důvodů, proč se od nechvalně známých sedmdesátých let podařilo inflaci dostat na nízké úrovně. Jedním z nich je určitý technologický pokrok měnových autorit. Ten by se dal stručně charakterizovat jejich větší nezávislostí, kvalitou komunikace, transparentností, měnovou politikou řízenou jasně vpřed hledícími pravidly a modelovým přístupem k analýze a prognóze ekonomik. (Nedávno tyto faktory shrnul v přednášce s názvem „Monetary Policy since 1970s: There and Back Again?“ člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.)

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.