Ano, je to banální pravda – inflace je zodpovědnost centrálních bank. V současném světě je to ale třeba připomínat. Jedna věc je, že zde máme řadu vlivů, které na inflaci působí, ale péče o cenovou stabilitu je většinou zákonnou výsadou centrálních bank. Právě ty mají jedinečné nástroje na to, aby tak činily.
Existuje řada důvodů, proč se od nechvalně známých sedmdesátých let podařilo inflaci dostat na nízké úrovně. Jedním z nich je určitý technologický pokrok měnových autorit. Ten by se dal stručně charakterizovat jejich větší nezávislostí, kvalitou komunikace, transparentností, měnovou politikou řízenou jasně vpřed hledícími pravidly a modelovým přístupem k analýze a prognóze ekonomik. (Nedávno tyto faktory shrnul v přednášce s názvem „Monetary Policy since 1970s: There and Back Again?“ člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.)
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









