První obchod s biopotravinami otevřela společnost Country Life v pražské Melantrichově ulici před více než 30 lety. Nápad přilákat Čechy na zdravou stravu se osvědčil a průkopnická firma v Praze postupně vybudovala dalších sedm prodejen, některé i s veganskou restaurací. Letos v září ale musela tři z osmi obchodů uzavřít. 

„V naší historii jsme ještě nikdy nebyli nuceni přistoupit k tak výrazným škrtům a zavírání. Přispěly k nim nejen zvyšující se náklady ve všech oblastech, ale také odliv zákazníků z prodejen s naším sortimentem a z centra města vůbec,“ uvádí Otakar Jiránek, zakladatel a majitel Country Lifu.

Byznys, který se snaží o šetrný přístup k životnímu prostředí, měl v Česku dobře nakročeno. Až dokud se nestřetl s inflační realitou. S rostoucími náklady a menším zájmem lidí se potýkají také další obchodníci, drobní farmáři či výrobci ekologické drogerie

Country Life loni utržil téměř 470 milionů korun a skončil se ziskem 1,75 milionu. Vedle pražských poboček má obchod i v Nenačovicích u Berouna, kde sídlí a také provozuje ekocentrum s farmou a biopekárnou.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se