Na konci roku 2021 bylo klíčovou otázkou, jak centrální banky zareagují na masivní rozjezd inflace. Po sérii výmluv a váhání se letos nakonec všichni zařadili do šiku, v jehož čele již rok a půl stojí Česká národní banka, a radikálně začali zvyšovat úrokové sazby. Nyní je klíčovou otázkou, jak moc inflace zpomalí v roce 2023.

Míru inflace jde analyticky rozebírat na různé části a složky. Takové pitvání inflace má jedno úskalí, a sice že se občas ztratí celkový obrázek. Slovy lidové moudrosti pro stromy přestaneme vidět les. Inflace je hlubší makroekonomická porucha, která se projevuje zdražováním. Ovšem někdy vzniká mylný pocit, že inflaci tvoří nákladová položka, třeba ceny energií či zadrhnuté globální řetězce.

Přínosný může být rozklad inflace na zboží a služby. U cen zboží obvykle nastávají větší výkyvy, větší roli mohou hrát nákladové faktory, a tedy i globální vlivy. Učebnicovým příkladem jsou ceny pohonných hmot. Naopak ceny služeb odráží hlavně domácí vývoj, ale také mají větší setrvačnost. Když začnou růst nájmy, zdražovat restaurace či kadeřnictví, tak nemusí jít o velké skoky, ale růst cen zabrzdí až vývoj poptávky. Proč nezdražit, když to zákazník zaplatí?

U cen zboží se již množí náznaky, že tempo růstu cen by mělo poklesnout. Nákladový šok, který přinesla válka na Ukrajině či zadrhnuté dodavatelské řetězce, postupně odeznívá. Tento faktor by měl přispět ke zpomalení celkové inflace u nás, v USA či v eurozóně. Naopak růst cen služeb u nás od května drží stabilní tempo 13 procent meziročně, v USA stále zrychluje a blíží se úrovni sedmi procent. V eurozóně se od léta tempo inflace služeb začalo také rychle zvyšovat a vyhouplo se nad čtyři procenta.

Z mnoha důvodů, včetně technických, by míra inflace měla začít postupně klesat. Ale návrat inflace k úrovni dvou procent bude potřebovat impulz, který pravděpodobně musí být spojený i s nárůstem nezaměstnanosti. Samo to nepůjde. Bude k tomu stačit předchozí zvýšení sazeb? Udělají svoji práci drahé energie? Za půl roku budeme vědět víc.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze