Tak těžká jednání ještě místopředseda ODS Zdeněk Zajíček podle svých slov nezažil. „A to ani když jsem byl blízko rozhovorům o koalici Topolánkovy vlády,“ říká zkušený politik k více než dva měsíce trvajícímu patu ve vyjednávání o možném spojenectví na pražském magistrátu.

Podle Zajíčka tak současná situace nesnese srovnání ani s létem roku 2006. „Tehdy to přitom ve sněmovně bylo 100 na 100,“ vzpomíná na přetahovanou mezi pravicí vedenou tehdejším šéfem ODS Mirkem Topolánkem a levicí v čele s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Teď si sice pražské Spolu jako vítěz voleb může teoreticky vybírat, v praxi je to ale podobně bezvýchodné. Spolu totiž stojí o spolupráci s Piráty, ale už nikoli s jejich spojencem – Prahou sobě. A Zajíček je jakožto poradce premiéra současného šéfa ODS Petra Fialy v jednáních o koalici za Spolu podle kuloárních hlasů zdaleka nejaktivnějším hráčem.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.