Přibližně 90 tisíc domácností začne v příštím roce platit za bydlení výrazně více, než jsou zvyklé nyní. Náklady lidem stoupnou poté, co jim skončí fixace hypotéky z dob, kdy byly úvěry na pořízení nemovitosti nebývale levné. U třímilionové hypotéky s 30letou splatností by mohla měsíční splátka narůst zhruba o sedm tisíc korun. HN proto oslovily hypoteční makléře a další experty z finančního trhu s dotazem, jak mají lidé postupovat, aby jim náklady nevzrostly více, než je nezbytně nutné. A odborníci radí nepanikařit a vyčkat na očekávaný pokles sazeb v příštím roce.

Sazby mají z čeho klesat. V říjnu banky podle dat České bankovní asociace půjčovaly na bydlení za úrok 5,85 procenta, což je míra, která v Česku přes deset let nebyla zvykem. Ještě před třemi lety bylo přitom podle České národní banky (ČNB) standardem poskytovat hypotéky se sazbami 2,40 procenta, před pěti lety pak průměrná sazba činila dokonce jen 2,11 procenta.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.