Na začátku prosince nastoupí do funkce ředitele Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž. Dosavadního šéfa Pavla Bendu odvolala na konci září bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Reagovala tak na mimořádně ničivý požár, který v létě zasáhl rozsáhlé lesy národního parku. Benda podle ní nezvládl krizové řízení ani komunikaci se starosty okolních obcí. A správa parku čelila kritice také za rychlé rozšíření požáru a ohrožení okolních obcí (v Mezné dokonce shořelo několik domů) kvůli velkému množství popadaných suchých kmenů po kůrovcové kalamitě.

Kříž doposud řídil Správu Chráněné krajinné oblasti České středohoří. A v Českém Švýcarsku chce zajistit, aby z lesa blízko lidských obydlí do budoucna zmizely kůrovcem zničené kmeny a aby na těchto místech rostly listnaté stromy. V ostatních částech ale chce nechat přírodu svému vývoji tak, jak odpovídá charakteru národního parku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.