Šampaňské ještě neotevíráme, ale dáváme ho chladit. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) shrnul čtvrteční schůzku EU k energetice sebevědomě, přestože toho dne ráno to vypadalo na rychlý odchod od stolu.

Členské státy sedmadvacítky ostře rozdělil návrh Evropské komise na zastropování ceny plynu a na schůzku většina ministrů přicházela s tím, že ho odmítá. Komise tento týden přišla se stropem ve výši 275 eur za megawatthodinu, což je výrazně víc než nynější hladina, kdy se plyn na klíčové nizozemské burze prodává zhruba za 120 eur. Spuštění stropu navíc Brusel podmínil tím, že by plyn musel zůstat nad 275 eury aspoň dva týdny. Takto dlouho přitom nevydržel ani v době, kdy se dostal na svůj dosavadní rekord a ceny energií začaly škrtit podniky v EU.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.